Azerbaycan’ın ulusal başkanı Aliyev doğumunun 100. yılında İstanbul’da anıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile Azerbaycan milli marşının okunmasıyla başlayan programda konuşan Azerbaycan’ın İstanbul Başkonsolosu Nermine Mustafayeva, Haydar Aliyev’in büyük siyasetçi olmasının yanı sıra çağdaş Azerbaycan’ın kurucusu ve mimarı olduğunu söyledi.

Aliyev’in kendi ülkesini sınırlarından çok uzaklarda tanıtmış bir insan olduğunu belirten Mustafayeva, “Azerbaycan’a çok büyük sevgi ve sadakatle bağlıydı. Azerbaycan milleti ve halkı ona çok güvendi.” dedi.

Mustafayeva, Aliyev’in tüm hayatını milletinin refahı ve güçlü Azerbaycan devletinin kurulmasına adadığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Azerbaycan adına gerçekleştirdiği her projede hem kendi ülkesinde hem de Türk devletlerinde büyük saygı gördü. Haydar Aliyev’in öngörüsü, attığı adımlar… Onun politikası sayesinde Azerbaycan devletçiliğinin esasları koyuldu. Bu sağlam devletçiliğin temelleri sayesinde bugünkü güçlü, bağımsız ve gelişmiş Azerbaycanımız var.”

İBN Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Atilla Arkan ise 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan’ın çok zorlu aşamalardan geçtiğini dile getirdi.

Prof. Dr. Arkan, üniversitenin iki kardeş ülke, Avrasya, Türk ve dost toplumlar üzerindeki konular ile sorunlarda çalışmalar yapmaya devam edeceğini kaydetti.

İBN Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Prof. Dr. İrfan Gündüz:

Bizim İBN-i Haldun Üniversitesi çiçeği burnunda bir üniversite. Ama bu çiçeği burnunda bir üniversitenin ilk açılan araştırma merkezi ‘Haydar Aliyev  Avrasya Çalışmaları, Araştırmaları ve Uygulama Merkezi.’  Bugünde belki de ilk uluslararası toplantıyı hayata geçiriyoruz.  ‘Türkiye-Azerbaycan İlişkilerinde Haydar Aliyev’in Mirası Konferası.’ Haydar Aliyev’in vasiyeti mirasa dönüşmüş, mirası da deniz fenerine dönüşmüş ve tüm Türk dünyasının önünü aydınlatan bir meşaledir.  Dolayısıyla Haydar Aliyev çok önemli bir isim.  Kafkasya enerji kaynaklarının merkezi olduğu için başı hiçbir zaman beladan kurtulmaz.  Ama bu kadar sancılı bir coğrafyada, derin dalgalı enerji okyanusta sörf yaparak Azerbaycan’ı o günden bugüne getiren Haydar Aliyev’dir.  İşte bir millet iki devlet anlayışı, bugün bir millet 8 devlet anlayışına dönüştü.  Türk dünyası her anlamda kendini geliştirerek bir dayanışmaya doğru gidiyor.  Buna Türk dünyasının dünden çok bugün ihtiyacı var. 

Konferans konuşmaların ardından yapılan oturumlarla devam etti.

KAYNAK: HABER7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Azerbaycan’ın ulusal başkanı Aliyev doğumunun 100. yılında İstanbul’da anıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.